Stark debut för Wilmer Wallenstam - sjua totalt efter premiären i Porsche Carrera Cup Scandinavia i helgen
Scandinavian Raceway i Anderstorp bjöd upp till en spännande premiärhelg när årets upplaga av Porsche Carrera Cup Scandinavia drog igång. Wilmer Wallenstam kvalade in som P9 till båda racen och kunde efter lördagen summera en 12:e plats i race 1 och en imponerande 4:e plats i race 2. Ett resultat som placerar honom på en 7:e plats totalt efter mästerskapets första deltävling.
- Tyvärr så åkte jag på fem sekunders tillägg under första racet, men allt är lärdomar och värdefull erfarenhet. I andra racet hade premiärnerverna lagt sig och jag körde både mer avslappnat och mer offensivt. Bilen känns riktigt bra nu och jag känner att jag går in i varje race med allt större självförtroende. Det är riktigt roligt att vara igång, nu ser jag fram emot en fortsatt utvecklande och spännande säsong tillsammans med både team, race supporters, familj och vänner, säger Wilmer Wallenstam.
Nu väntar några veckors träning och fokus på studier innan det är dags för Porsche Sixt Carrera Cup Deutschland som den 6-8 juni går av stapeln på Circuit Zandvoort i Nederländerna. Därefter följer Porsche Carrera Cup Scandinavia på Drivecenter Arena i Skellefteå helgen därpå.